Založ si blog

Ako komunikovať s fašistami za hranicami. Dilema diplomacie.


Som si vedomý toho, že táto téma je veľmi pálčivá. Niekedy si myslím, že je v podstate  zakázaná. Jeden diskutér mi raz napísal, že s fašistami sa nekomunikuje. Som antifašista tak ako aj celá moja rodina. Dokonca máme historickú skúsenosť z Povstania, ktorá moje presvedčenie celoživotne determinovala. Súčasnosť ma však donútila klásť si otázky, na ktoré naozaj neviem nájsť tie správne odpovede. Na Slovensku traja ústavní činitelia vyzývajú na zjednotenie proti Kotlebovi. Nielen všetky politické strany, ale aj všetkých občanov, ktorým osud Slovenska nie je ľahostajný. Pretože znova môže vo voľbách do VUC vyhrať kandidát strany, ktorá síce je v parlamente, ale o ktorej vieme, že je fašistická. Teda niekedy sa tak niektorí členovia prezentujú. Súhlasím a pridávam sa. Aspoň takto, keďže nebývam v Banskobystrickom kraji a voliť nemôžem.

Potiaľto tomu rozumiem. Rozbehla sa kampaň proti reálnemu nepriateľovi, ktorá nie je zameraná na voličov LSNS, ale na orgány tejto strany.

A teraz k dileme.

V Rakúsku získala FPӦ 26% voličských hlasov a stala sa treťou najúspešnejšou stranou. Je predpoklad, že spolu s ӦVP vytvorí vládu. FPӦ je charakterizovaná ako strana krajnej pravice. Na Slovensku by sme ju označili ako fašistickú. Asi aj právom, pretože keď som hľadal o nej informácie na internete, narazil som na faktografický článok zhrňujúci právoplatne a neprávoplatne odsúdených funkcionárov tejto strany za rôzne trestné činy. Aby bol naozaj faktografický, ku každému menu bol pripojený rozsudok resp. aspoň komentár. Väčšina trestných činov sa týkala práve propagácie fašizmu. FPӦ má záujem o post ministra zahraničných vecí. Chcela by naň nominovať neúspešného kandidáta za prezidenta, Norberta Hofera. Tiež je tak trošku „hnedý“. Ale netají to.

Akú dilemu však bude prežívať náš minister alebo premiér na stretnutí s ministrom s FPO? Je správne srdečne si potriasať ruku s niekým, kto zastupuje stranu s temným pozadím? 

 Na Ukrajine sa možno chystá nový Majdan. Alebo len niekoľko politikov sa snaží poraziť niekoľko iných politikov a získať moc, pričom využívajú pohrobkov fašizmu, príslušníkov domobrany či dobrovoľníckych oddielov Azov, Kiev, batalion šejka Mansura, batalion Džochara Dudajeva atď, ktoré sa okrem iného hlásia k odkazu ukrajinských nacionalistov Stepana Banderu a Romana Šuchevyča. Oni sú dokonca v ukrajinskom parlamente, organizujú fakľové pochody a svoje sympatie k fašizmu prezentujú nosením rôznych symbolov.

Zhnusene som sa pozeral na objímanie prezidenta Kisku s Porošenkom, prezidentom Ukrajiny, ktorý sa nikdy ani len nedištancoval od fašistických prejavov vo svojej krajine.  Na Slovensku sa stavia Kiska do čela protifašistického odboja a pár metrov za hranicami trpí výpadkom pamäti? 

Členovia NATO a EU- Estónsko, Litva a Lotyšsko. sa „preslávili“  pochodmi veteránov WAFFEN SS a ich sympatizantov hlavnými mestami týchto krajín. Waffen SS alebo Zbrane SS boli špeciálne elitné jednotky, ktoré sa podieľali na množstve vojnových zločinov. Posledný bol 17.3.2017 v hlavnom meste Litvy, v Rige. Tento deň je dokonca oficiálnym štátnym sviatkom, nazvaným Deň legionárov. Lotyšský minister životného prostredia sa takéhoto pochodu zúčastnil v r 2015. Nie je veterán. Len sa mu to proste páči. Členovia NATO a EU, naši partneri, sú ľahostajní k tomu, že v ich krajinách sa verejne a aj za účasti politikov organizujú akcie, ktoré propagujú fašizmus.

Musím spomenúť aj premiérovu návštevu na digitálnom sumite v Tallinne. Estónsko je momentálne predsedníckou krajinou v Rade EU. Mal tam zásadný prejav, v ktorom by okrem budúcnosti Európy spomenul aj pochody veteránov SS?

Všetci stoja po krk v sračk. ch, ale smrdia rovnako

23.10.2018

Andrej Kiska nás obohatil správou tajnej služby, v ktorej sa hovorí o desaťročnom prepojení talianskej mafie, slovenskej vrcholnej politiky a výkonnej moci v podobe polície a prokuratúry. Ak viac »

Desať sýrskych sirôt, alebo s teroristami sa nevyjednáva.

13.10.2018

U nás desať a v Čechách tridsať sýrskych sirôt postavilo politické elity na nohy. Bezpečnostná hrozba v podobe desiatich či tridsiatich detí z vojnou postihnutej oblasti je naozaj "vysoká". viac »

Slovensko výsledky referenda neuznáva. Zrušme inštitút referenda.

02.08.2018

Referendum je hlasovanie, ktorým voliči celého štátu alebo niektorej z jeho častí rozhodnú o prijatí alebo zamietnutí zákona, predpisu, návrhu alebo programu, ktoré boli predložené na posúdenie viac »

Alpy, hory, sneh, zima, Zugspitze

V Rakúsku pátrajú desiatky ľudí po dvoch českých horolezcoch

23.10.2018 22:47

Nezvestní sa v pondelok mali vybrať na najvyšší končiar pohoria Vysoké Taury - Hochalmspitze - v okrese Spittal an der Drau.

väzenie

V Nemecku postavili pred súd pedofila-vraha školáčky spred 27 rokov

23.10.2018 22:14

Obžalovaný sa počas vyšetrovania k zločinu priznal, v súdnej sieni sa však k obvineniam odmietol vyjadriť.

Oleg Sencov Proces: Ruský štát vs. Oleg Sencov

Poľsko ocenilo ukrajinského režiséra Sencova, väzneného v Rusku

23.10.2018 22:02

Ukrajinský parlament v septembri tohto roka nominoval Sencova aj na Nobelovu cenu za mier.

Študenti, protest, demonštrácia, školstvo, taliansko, pochod

Liga Severu zorganizovala v Ríme demonštráciu solidarity s Maďarskom

23.10.2018 21:40

Zástupcovia mládežníckej organizácie talianskej strany držali v rukách transparent s nápisom "Slnko nevychádza v Bruseli".

hermes

„Človek zhromaždil všetku múdrosť svojich predchodcov a pozrite sa, aký je hlúpy!“ Marcus Tullius Cicero

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 40767x
Priemerná čítanosť článkov: 1699x

Autor blogu

Kategórie