Založ si blog

Ako komunikovať s fašistami za hranicami. Dilema diplomacie.


Som si vedomý toho, že táto téma je veľmi pálčivá. Niekedy si myslím, že je v podstate  zakázaná. Jeden diskutér mi raz napísal, že s fašistami sa nekomunikuje. Som antifašista tak ako aj celá moja rodina. Dokonca máme historickú skúsenosť z Povstania, ktorá moje presvedčenie celoživotne determinovala. Súčasnosť ma však donútila klásť si otázky, na ktoré naozaj neviem nájsť tie správne odpovede. Na Slovensku traja ústavní činitelia vyzývajú na zjednotenie proti Kotlebovi. Nielen všetky politické strany, ale aj všetkých občanov, ktorým osud Slovenska nie je ľahostajný. Pretože znova môže vo voľbách do VUC vyhrať kandidát strany, ktorá síce je v parlamente, ale o ktorej vieme, že je fašistická. Teda niekedy sa tak niektorí členovia prezentujú. Súhlasím a pridávam sa. Aspoň takto, keďže nebývam v Banskobystrickom kraji a voliť nemôžem.

Potiaľto tomu rozumiem. Rozbehla sa kampaň proti reálnemu nepriateľovi, ktorá nie je zameraná na voličov LSNS, ale na orgány tejto strany.

A teraz k dileme.

V Rakúsku získala FPӦ 26% voličských hlasov a stala sa treťou najúspešnejšou stranou. Je predpoklad, že spolu s ӦVP vytvorí vládu. FPӦ je charakterizovaná ako strana krajnej pravice. Na Slovensku by sme ju označili ako fašistickú. Asi aj právom, pretože keď som hľadal o nej informácie na internete, narazil som na faktografický článok zhrňujúci právoplatne a neprávoplatne odsúdených funkcionárov tejto strany za rôzne trestné činy. Aby bol naozaj faktografický, ku každému menu bol pripojený rozsudok resp. aspoň komentár. Väčšina trestných činov sa týkala práve propagácie fašizmu. FPӦ má záujem o post ministra zahraničných vecí. Chcela by naň nominovať neúspešného kandidáta za prezidenta, Norberta Hofera. Tiež je tak trošku „hnedý“. Ale netají to.

Akú dilemu však bude prežívať náš minister alebo premiér na stretnutí s ministrom s FPO? Je správne srdečne si potriasať ruku s niekým, kto zastupuje stranu s temným pozadím? 

 Na Ukrajine sa možno chystá nový Majdan. Alebo len niekoľko politikov sa snaží poraziť niekoľko iných politikov a získať moc, pričom využívajú pohrobkov fašizmu, príslušníkov domobrany či dobrovoľníckych oddielov Azov, Kiev, batalion šejka Mansura, batalion Džochara Dudajeva atď, ktoré sa okrem iného hlásia k odkazu ukrajinských nacionalistov Stepana Banderu a Romana Šuchevyča. Oni sú dokonca v ukrajinskom parlamente, organizujú fakľové pochody a svoje sympatie k fašizmu prezentujú nosením rôznych symbolov.

Zhnusene som sa pozeral na objímanie prezidenta Kisku s Porošenkom, prezidentom Ukrajiny, ktorý sa nikdy ani len nedištancoval od fašistických prejavov vo svojej krajine.  Na Slovensku sa stavia Kiska do čela protifašistického odboja a pár metrov za hranicami trpí výpadkom pamäti? 

Členovia NATO a EU- Estónsko, Litva a Lotyšsko. sa „preslávili“  pochodmi veteránov WAFFEN SS a ich sympatizantov hlavnými mestami týchto krajín. Waffen SS alebo Zbrane SS boli špeciálne elitné jednotky, ktoré sa podieľali na množstve vojnových zločinov. Posledný bol 17.3.2017 v hlavnom meste Litvy, v Rige. Tento deň je dokonca oficiálnym štátnym sviatkom, nazvaným Deň legionárov. Lotyšský minister životného prostredia sa takéhoto pochodu zúčastnil v r 2015. Nie je veterán. Len sa mu to proste páči. Členovia NATO a EU, naši partneri, sú ľahostajní k tomu, že v ich krajinách sa verejne a aj za účasti politikov organizujú akcie, ktoré propagujú fašizmus.

Musím spomenúť aj premiérovu návštevu na digitálnom sumite v Tallinne. Estónsko je momentálne predsedníckou krajinou v Rade EU. Mal tam zásadný prejav, v ktorom by okrem budúcnosti Európy spomenul aj pochody veteránov SS?

Paľba od boku. „Idiotské“ prejavy.

27.02.2018

INVESTIGATÍVNY - ODHAĽUJÚCI NEZÁKONNÚ ČINNOSŤ, PÁTRAJÚCI, VYŠETRUJÚCI, napr. NOVINÁR. Pomohol som si touto definíciou, aby som ozrejmil prácu elity žurnalistiky - investigatívnych novinárov, viac »

Vlastenectvo a nacionalizmus

14.11.2017

V sobotu 7.10.2017 sa v Poľsku uskutočnila na európske multikultúrne pomery nezvyčajná akcia. Poľská kresťanská nadácia Solo Dios Basta zorganizovala hromadnú modlitbu, na ktorej vytvorila viac »

Ján Čarnogurský – kontroverzie života

12.11.2017

Máloktorý slovenský politik sa môže pochváliť tak bohatou politickou minulosťou, akú má Ján Čarnogurský. V r. 1970 – 1981 pracoval ako advokát v Bratislave a v tomto povolaní sa stal známym viac »

Írsko referendum interrupcie

Íri zrušili ústavný zákaz potratov, hovoria odhady

25.05.2018 23:28, aktualizované: 26.05.2018 01:42

O možnej zmene legislatívy týkajúcej sa potratov v Írsku sa v piatok hlasovalo už štvrtýkrát, tentoraz zrejme uspeli zástancovia ich liberalizácie.

ukrajina, donbas, doneck

Na hranici s Ukrajinou sa koncentrujú ruské sily pre možný útok, tvrdí Kyjev

25.05.2018 22:44

Separatisti zasa tvrdia, že Kyjev zámerne eskaluje situáciu v Donbase pred blížiacimi sa futbalovými majstrovstvami sveta 2018 v Rusku.

kašper

Banskobystrického poslanca Kašpera má vydierať neznámy hacker

25.05.2018 21:38

Nezávislý krajský a mestský poslanec v Banskej Bystrici Igor Kašper podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre možné vydieranie.

Palestína Izrael Gaza protest

Protiizraelské protesty v Gaze si vyžiadali ďalších 86 zranených

25.05.2018 20:57

Počas súčasnej vlny protestov v Gaze prišlo od konca marca o život už najmenej 121 Palestínčanov.

hermes

„Človek zhromaždil všetku múdrosť svojich predchodcov a pozrite sa, aký je hlúpy!“ Marcus Tullius Cicero

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 23212x
Priemerná čítanosť článkov: 1451x

Autor blogu

Kategórie