Založ si blog

Ako komunikovať s fašistami za hranicami. Dilema diplomacie.


Som si vedomý toho, že táto téma je veľmi pálčivá. Niekedy si myslím, že je v podstate  zakázaná. Jeden diskutér mi raz napísal, že s fašistami sa nekomunikuje. Som antifašista tak ako aj celá moja rodina. Dokonca máme historickú skúsenosť z Povstania, ktorá moje presvedčenie celoživotne determinovala. Súčasnosť ma však donútila klásť si otázky, na ktoré naozaj neviem nájsť tie správne odpovede. Na Slovensku traja ústavní činitelia vyzývajú na zjednotenie proti Kotlebovi. Nielen všetky politické strany, ale aj všetkých občanov, ktorým osud Slovenska nie je ľahostajný. Pretože znova môže vo voľbách do VUC vyhrať kandidát strany, ktorá síce je v parlamente, ale o ktorej vieme, že je fašistická. Teda niekedy sa tak niektorí členovia prezentujú. Súhlasím a pridávam sa. Aspoň takto, keďže nebývam v Banskobystrickom kraji a voliť nemôžem.

Potiaľto tomu rozumiem. Rozbehla sa kampaň proti reálnemu nepriateľovi, ktorá nie je zameraná na voličov LSNS, ale na orgány tejto strany.

A teraz k dileme.

V Rakúsku získala FPӦ 26% voličských hlasov a stala sa treťou najúspešnejšou stranou. Je predpoklad, že spolu s ӦVP vytvorí vládu. FPӦ je charakterizovaná ako strana krajnej pravice. Na Slovensku by sme ju označili ako fašistickú. Asi aj právom, pretože keď som hľadal o nej informácie na internete, narazil som na faktografický článok zhrňujúci právoplatne a neprávoplatne odsúdených funkcionárov tejto strany za rôzne trestné činy. Aby bol naozaj faktografický, ku každému menu bol pripojený rozsudok resp. aspoň komentár. Väčšina trestných činov sa týkala práve propagácie fašizmu. FPӦ má záujem o post ministra zahraničných vecí. Chcela by naň nominovať neúspešného kandidáta za prezidenta, Norberta Hofera. Tiež je tak trošku „hnedý“. Ale netají to.

Akú dilemu však bude prežívať náš minister alebo premiér na stretnutí s ministrom s FPO? Je správne srdečne si potriasať ruku s niekým, kto zastupuje stranu s temným pozadím? 

 Na Ukrajine sa možno chystá nový Majdan. Alebo len niekoľko politikov sa snaží poraziť niekoľko iných politikov a získať moc, pričom využívajú pohrobkov fašizmu, príslušníkov domobrany či dobrovoľníckych oddielov Azov, Kiev, batalion šejka Mansura, batalion Džochara Dudajeva atď, ktoré sa okrem iného hlásia k odkazu ukrajinských nacionalistov Stepana Banderu a Romana Šuchevyča. Oni sú dokonca v ukrajinskom parlamente, organizujú fakľové pochody a svoje sympatie k fašizmu prezentujú nosením rôznych symbolov.

Zhnusene som sa pozeral na objímanie prezidenta Kisku s Porošenkom, prezidentom Ukrajiny, ktorý sa nikdy ani len nedištancoval od fašistických prejavov vo svojej krajine.  Na Slovensku sa stavia Kiska do čela protifašistického odboja a pár metrov za hranicami trpí výpadkom pamäti? 

Členovia NATO a EU- Estónsko, Litva a Lotyšsko. sa „preslávili“  pochodmi veteránov WAFFEN SS a ich sympatizantov hlavnými mestami týchto krajín. Waffen SS alebo Zbrane SS boli špeciálne elitné jednotky, ktoré sa podieľali na množstve vojnových zločinov. Posledný bol 17.3.2017 v hlavnom meste Litvy, v Rige. Tento deň je dokonca oficiálnym štátnym sviatkom, nazvaným Deň legionárov. Lotyšský minister životného prostredia sa takéhoto pochodu zúčastnil v r 2015. Nie je veterán. Len sa mu to proste páči. Členovia NATO a EU, naši partneri, sú ľahostajní k tomu, že v ich krajinách sa verejne a aj za účasti politikov organizujú akcie, ktoré propagujú fašizmus.

Musím spomenúť aj premiérovu návštevu na digitálnom sumite v Tallinne. Estónsko je momentálne predsedníckou krajinou v Rade EU. Mal tam zásadný prejav, v ktorom by okrem budúcnosti Európy spomenul aj pochody veteránov SS?

Slovensko výsledky referenda neuznáva. Zrušme inštitút referenda.

02.08.2018

Referendum je hlasovanie, ktorým voliči celého štátu alebo niektorej z jeho častí rozhodnú o prijatí alebo zamietnutí zákona, predpisu, návrhu alebo programu, ktoré boli predložené na posúdenie viac »

Kríza hodnôt a zlyhanie štátu

30.07.2018

Prešli pomaly štyri roky od pamätnej utečeneckej krízy. Skoro dva milióny migrantov prevažne moslimského vierovyznania sa z rôznych dôvodov rozhodli presídliť do Európy. So sebou si vzali viac »

Tak nalejme si čistého vína. Problém s islamom v krajinách V4.

17.07.2018

Majú krajiny V4 problém s islamom? Alebo inak. Predstavuje moslimská komunita žijúca v krajinách V4, tzn. v Maďarsku, v Poľsku, v Čechách a na Slovensku hrozbu a bezpečnostné riziko? V Maďarsku viac »

Tibor Gašpar

Gašpar: Nedostal som teplé miestečko

17.08.2018 18:42

Gašpar v apríli odstúpil z funkcie policajného prezidenta a koncom mája odišiel zo zboru do civilu. Od augusta je poradcom ministerky vnútra Denisy Sakovej.

Trump

Trump naznačil možnosť zbaviť Muellera bezpečnostnej previerky

17.08.2018 18:10

Prípad, kedy by prezident niekomu odobral bezpečnostnú previerku, americké dejiny podľa médií nepoznajú.

Euro, peniaze, bankovky

PAS: Negatívny pohľad na podnikateľské prostredie sa zmiernil

17.08.2018 17:37

Podnikatelia za najväčšiu bariéru v podnikaní za II. kvartál označili vymáhateľnosť práva, funkčnosť súdnictva a uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom.

Imran Chán Pakistan

Poslanci potvrdili Imrana Chána ako nového pakistanského premiéra

17.08.2018 17:11

Chán sa funkcie ujme v sobotu na najbližších päť rokov.

hermes

„Človek zhromaždil všetku múdrosť svojich predchodcov a pozrite sa, aký je hlúpy!“ Marcus Tullius Cicero

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 35312x
Priemerná čítanosť článkov: 1605x

Autor blogu

Kategórie