Založ si blog

Ako komunikovať s fašistami za hranicami. Dilema diplomacie.


Som si vedomý toho, že táto téma je veľmi pálčivá. Niekedy si myslím, že je v podstate  zakázaná. Jeden diskutér mi raz napísal, že s fašistami sa nekomunikuje. Som antifašista tak ako aj celá moja rodina. Dokonca máme historickú skúsenosť z Povstania, ktorá moje presvedčenie celoživotne determinovala. Súčasnosť ma však donútila klásť si otázky, na ktoré naozaj neviem nájsť tie správne odpovede. Na Slovensku traja ústavní činitelia vyzývajú na zjednotenie proti Kotlebovi. Nielen všetky politické strany, ale aj všetkých občanov, ktorým osud Slovenska nie je ľahostajný. Pretože znova môže vo voľbách do VUC vyhrať kandidát strany, ktorá síce je v parlamente, ale o ktorej vieme, že je fašistická. Teda niekedy sa tak niektorí členovia prezentujú. Súhlasím a pridávam sa. Aspoň takto, keďže nebývam v Banskobystrickom kraji a voliť nemôžem.

Potiaľto tomu rozumiem. Rozbehla sa kampaň proti reálnemu nepriateľovi, ktorá nie je zameraná na voličov LSNS, ale na orgány tejto strany.

A teraz k dileme.

V Rakúsku získala FPӦ 26% voličských hlasov a stala sa treťou najúspešnejšou stranou. Je predpoklad, že spolu s ӦVP vytvorí vládu. FPӦ je charakterizovaná ako strana krajnej pravice. Na Slovensku by sme ju označili ako fašistickú. Asi aj právom, pretože keď som hľadal o nej informácie na internete, narazil som na faktografický článok zhrňujúci právoplatne a neprávoplatne odsúdených funkcionárov tejto strany za rôzne trestné činy. Aby bol naozaj faktografický, ku každému menu bol pripojený rozsudok resp. aspoň komentár. Väčšina trestných činov sa týkala práve propagácie fašizmu. FPӦ má záujem o post ministra zahraničných vecí. Chcela by naň nominovať neúspešného kandidáta za prezidenta, Norberta Hofera. Tiež je tak trošku “hnedý”. Ale netají to.

Akú dilemu však bude prežívať náš minister alebo premiér na stretnutí s ministrom s FPO? Je správne srdečne si potriasať ruku s niekým, kto zastupuje stranu s temným pozadím? 

 Na Ukrajine sa možno chystá nový Majdan. Alebo len niekoľko politikov sa snaží poraziť niekoľko iných politikov a získať moc, pričom využívajú pohrobkov fašizmu, príslušníkov domobrany či dobrovoľníckych oddielov Azov, Kiev, batalion šejka Mansura, batalion Džochara Dudajeva atď, ktoré sa okrem iného hlásia k odkazu ukrajinských nacionalistov Stepana Banderu a Romana Šuchevyča. Oni sú dokonca v ukrajinskom parlamente, organizujú fakľové pochody a svoje sympatie k fašizmu prezentujú nosením rôznych symbolov.

Zhnusene som sa pozeral na objímanie prezidenta Kisku s Porošenkom, prezidentom Ukrajiny, ktorý sa nikdy ani len nedištancoval od fašistických prejavov vo svojej krajine.  Na Slovensku sa stavia Kiska do čela protifašistického odboja a pár metrov za hranicami trpí výpadkom pamäti? 

Členovia NATO a EU- Estónsko, Litva a Lotyšsko. sa “preslávili”  pochodmi veteránov WAFFEN SS a ich sympatizantov hlavnými mestami týchto krajín. Waffen SS alebo Zbrane SS boli špeciálne elitné jednotky, ktoré sa podieľali na množstve vojnových zločinov. Posledný bol 17.3.2017 v hlavnom meste Litvy, v Rige. Tento deň je dokonca oficiálnym štátnym sviatkom, nazvaným Deň legionárov. Lotyšský minister životného prostredia sa takéhoto pochodu zúčastnil v r 2015. Nie je veterán. Len sa mu to proste páči. Členovia NATO a EU, naši partneri, sú ľahostajní k tomu, že v ich krajinách sa verejne a aj za účasti politikov organizujú akcie, ktoré propagujú fašizmus.

Musím spomenúť aj premiérovu návštevu na digitálnom sumite v Tallinne. Estónsko je momentálne predsedníckou krajinou v Rade EU. Mal tam zásadný prejav, v ktorom by okrem budúcnosti Európy spomenul aj pochody veteránov SS?

Vlastenectvo a nacionalizmus

14.11.2017

V sobotu 7.10.2017 sa v Poľsku uskutočnila na európske multikultúrne pomery nezvyčajná akcia. Poľská kresťanská nadácia Solo Dios Basta zorganizovala hromadnú modlitbu, na ktorej vytvorila viac »

Ján Čarnogurský – kontroverzie života

12.11.2017

Máloktorý slovenský politik sa môže pochváliť tak bohatou politickou minulosťou, akú má Ján Čarnogurský. V r. 1970 – 1981 pracoval ako advokát v Bratislave a v tomto povolaní sa stal známym viac »

Harabin podal trestné oznámenie. Konečne niekto.

09.11.2017

Štefan Harabin podal na Generálnej prokuratúre dňa 8.11.2017 trestné oznámenie za pomoc na hromadnom vraždení civilistov – bombardovanie v Juhoslávii – povolenie preletov tzv. tankovacích viac »

cukrovka, pacient, doktor, vyšetrenie, ordinácia

Lekári môžu obísť Druckera: Zámer rozšíriť ordinačné hodiny nemusí vyjsť

21.11.2017 07:00

Po novom by v ambulanciách lekári mali odpracovať minimálne sedem hodín každý deň, teda 35 hodín za týždeň.

Bialowiežský prales, Poľsko

Poľsku hrozí za výrub v pralese pokuta 100 000 eur denne

20.11.2017 22:05

Poľsko musí okamžite prestať rúbať v chránenom Bialowiežskom pralese, alebo zaplatí každý deň pokutu 100 000 eur. Rozhodol o tom súdny dvor Európskej únie.

bitcoin, mena, platidlo

Hodnota bitcoinu prekročila hranicu 8-tisíc dolárov

20.11.2017 21:34

Digitálna mena bitcoin pokračuje v raste na nové rekordy a prvýkrát prekonala 8000 dolárov.

trump

Trump: USA opäť zaradí KĽDR na zoznam podporovateľov terorizmu

20.11.2017 20:27, aktualizované: 22:07

Spojené štáty opäť začlení KĽDR na zoznam krajín podporujúcich terorizmus. V pondelok to podľa agentúry Reuters oznámil americký prezident Donald Trump.

hermes

„Človek zhromaždil všetku múdrosť svojich predchodcov a pozrite sa, aký je hlúpy!“ Marcus Tullius Cicero

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 17362x
Priemerná čítanosť článkov: 1157x

Autor blogu

Kategórie