Založ si blog

Nastal čas vystaviť zlodejom záverečný účet

22.apríla 1990 navštívil Ján Pavol II.  Bratislavu. Bola to významná a symbolická návšteva, s ktorou sa viaže jedna tragikomická udalosť. Mnohí  začínajúci podnikatelia sa chopili príležitosti a v očakávaní rýchleho zisku nakúpili párky a krkovičku pre tie státisíce veriacich tešiacich sa na návštevu Svätého Otca. Nuž, ale čo čert nechcel. Sen o rýchlom zbohatnutí sa rozplynul a na sklade im ostalo veľa nepredaného tovaru. „Spravodlivo“ rozhorčení obchodníci sa obrátili so žiadosťou na vládu, aby im ich stratu kompenzovala. Odpoveď bola jasná. Mali ste myslieť aj na zadné dvierka. V kapitalizme sa za chyby platí.

Prenesme sa na chvíľu do súčasnosti. Premiér Fico začal svoj boj za rovnakú kvalitu výrobkov v celej EÚ. Postupne sa k nemu začali pripájať aj iné členské krajiny, ktoré zrazu zistili, že aj keď kupujú výrobky rovnakej značky ako napr. Nemci, kvalitatívne sa jedná o podradný tovar. Čuduj sa svete, členské štáty EU postihnuté týmto zvláštnym opatrením majú niečo spoločné. Kapitalistické sa stali začiatkom 90tych rokov. Tu však nejde len o párky a rybie prsty. To je len zástupný problém. V podstate sa jedná o výborný politický a marketingový ťah premiéra, aby svet o nás počul a začal nás brať aspoň trochu vážne. Nacionálnym narcistom v Rakúsku, Nemecku či Francúzsku bolo už načase dať najavo, že nie sme o nič horší ako oni.

Čo sa stalo, že sme sa stali „druhotriednymi“? Socializmus síce po sebe zanechal tisíce ľudí túžiacich po „slobode“, ale aj rozvinuté poľnohospodárstvo či priemysel, skoro nulovú nezamestnanosť a vyriešenú rómsku problematiku. Už cítim tie zúrivé pohľady ekonómov,  pravicových politikov a štatistikov, ktorí sa snažia grafmi a tabuľkami dokázať, že naša životná úroveň od pádu totality je omnoho lepšia a všetci sme šťastnejší ako kedysi.

Prvoplánovo ma však socializmus nezaujíma. To, čo spôsobilo náš úpadok bolo medziobdobie primitívneho kapitalizmu. Niekoľko zlodejov potrebovalo len pár rokov, aby nás dostalo na kolená. Bez rečí a s tichým súhlasom sme sa prizerali, ba  dokonca zúčastnili podvodu zvaného  privatizácia. Opili nás ilúziou bohatstva, šťastného života a švajčiarskych dôchodkov a keď sme vytriezveli, ostala nám len holá realita. Nefungujúce či vytunelované fabriky, zdecimované poľnohospodárstvo, armáda nezamestnaných. Našim zlodejom však pomáhali „filantropi“ so zahraničia. Zdarma ich vyškolili v umení manipulácie s ľuďmi a pomohli upraviť náš politický a súdny systém tak, aby mali zaručenú beztrestnosť. Naučili ich, ako vymeniť dôstojnosť za peniaze a nehanbiť sa za to.

Nastal však čas vystaviť zlodejom záverečný účet. Prečo práve teraz? Lebo sa máme dobre. Sme schopní hodnotiť bez hnevu a nenávisti. Dlho nám trvalo, kým sme sa pozviechali a stali znovu sebavedomými. Využime ekonómov a politológov na to, aby pomenovali zlodejov a zlodejstvá, ktoré za 27 rokov vykonali. Pospomínajme si na ľudí, ktorí zrazu zázračne zbohatli a nezabudnime pritom na tých, ktorí sa ocitli aj vďaka nim na dne. Dobrým signálom je odsúdenie dvoch ministrov z SNS. Padni komu padni a za chyby sa platiť musí. Koľko „nedotknuteľných“ čaká  ešte na svoj trest? O mnohých sa vie, viacerí pôsobia vo verejných funkciách, pomáhajú cudzím vládam, alebo sú už na dôchodku. Božie mlyny však melú pomaly, ale iste.

Nezabudnime však na zadné dvierka a budujme si cielene hrdosť a vlastenectvo tak, aby to bolo všade vidno. Nie sme druhotriedni a nie je pravda, že sa u nás investuje len vďaka nízkej cene práce. Štát musí chrániť svojich občanov doma i v zahraničí a nesmie dopustiť ich zneužívanie a vykorisťovanie. Ani u susedov, ani v EU.

Slovensko výsledky referenda neuznáva. Zrušme inštitút referenda.

02.08.2018

Referendum je hlasovanie, ktorým voliči celého štátu alebo niektorej z jeho častí rozhodnú o prijatí alebo zamietnutí zákona, predpisu, návrhu alebo programu, ktoré boli predložené na posúdenie viac »

Kríza hodnôt a zlyhanie štátu

30.07.2018

Prešli pomaly štyri roky od pamätnej utečeneckej krízy. Skoro dva milióny migrantov prevažne moslimského vierovyznania sa z rôznych dôvodov rozhodli presídliť do Európy. So sebou si vzali viac »

Tak nalejme si čistého vína. Problém s islamom v krajinách V4.

17.07.2018

Majú krajiny V4 problém s islamom? Alebo inak. Predstavuje moslimská komunita žijúca v krajinách V4, tzn. v Maďarsku, v Poľsku, v Čechách a na Slovensku hrozbu a bezpečnostné riziko? V Maďarsku viac »

Tibor Gašpar

Gašpar: Nedostal som teplé miestečko

17.08.2018 18:42

Gašpar v apríli odstúpil z funkcie policajného prezidenta a koncom mája odišiel zo zboru do civilu. Od augusta je poradcom ministerky vnútra Denisy Sakovej.

Trump

Trump naznačil možnosť zbaviť Muellera bezpečnostnej previerky

17.08.2018 18:10

Prípad, kedy by prezident niekomu odobral bezpečnostnú previerku, americké dejiny podľa médií nepoznajú.

Euro, peniaze, bankovky

PAS: Negatívny pohľad na podnikateľské prostredie sa zmiernil

17.08.2018 17:37

Podnikatelia za najväčšiu bariéru v podnikaní za II. kvartál označili vymáhateľnosť práva, funkčnosť súdnictva a uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom.

Imran Chán Pakistan

Poslanci potvrdili Imrana Chána ako nového pakistanského premiéra

17.08.2018 17:11

Chán sa funkcie ujme v sobotu na najbližších päť rokov.

hermes

„Človek zhromaždil všetku múdrosť svojich predchodcov a pozrite sa, aký je hlúpy!“ Marcus Tullius Cicero

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 35314x
Priemerná čítanosť článkov: 1605x

Autor blogu

Kategórie