Založ si blog

Ján Čarnogurský – kontroverzie života

Máloktorý slovenský politik sa môže pochváliť tak bohatou politickou minulosťou, akú má Ján Čarnogurský.

  • V r. 1970 – 1981 pracoval ako advokát v Bratislave a v tomto povolaní sa stal známym ako zástupca náboženských aktivistov a politických disidentov v rámci celého Česko-Slovenska. V r. 1981 ho vylúčili z advokácie. Dôvodom bola obhajoba v politickom procese. Pracoval ako šofér, neskôr bol podnikovým právnikom. V r. 1987 úplne stratil zamestnanie. Pokračoval v poskytovaní právnych konzultácií náboženským a opozičným politickým aktivistom a v r. 1988 začal vydávať samizdatový časopis Bratislavské listy.auguste 1989 bol zatknutý a obvinený z rozvracania republiky práve pre vydávanie Bratislavských listov a prípravu spomienky na ľudí, ktorých v r. 1968 v Bratislave a na iných miestach Slovenska zastrelili vojská Varšavskej zmluvy. Z väzenia ho prepustili v novembri 1989 v období nežnej revolúcie. Od 10. decembra 1989 do 6. apríla 1990 bol prvým podpredsedom federálnej vlády národného porozumenia a predsedom Legislatívnej rady vlády ČSFR od februára do augusta 1990. Neskôr bol podpredsedom vlády ČSFR (od 6. apríla 1990 do 27. júna 1990). Od 27. júna 1990 do 23. apríla 1991) na Slovensku zastával funkciu prvého podpredsedu vlády SR, predsedu Rady vlády SR pre informačnú politiku a masmédiá, predsedu Rady vlády SR pre národnosti a etnické skupiny.V novembri 1990 bol na dvadsať dní (2. november až 22. november) poverený prechodne riadiť Ministerstvo vnútra SR. Predsedom vlády SR bol od apríla 1991 do júna 1992.Od roku 1998 do roku 2002 (prvá Dzurindova vláda) bol ministrom spravodlivosti Slovenskej republiky. Toľko z Wikipedie

Určite nie je jednoduché Jána Čarnogurského porovnávať so súčasnými, ale aj minulými slovenskými politickými kapacitami. Tak ako je jeho politický život bohatý, tak je však aj kontroverzný. Aj keď v súčasnosti nie je už na “výslní”, naďalej sa mu darí prekvapiť a svojimi názormi vyvolať polemiku.

26.10.2017 ho vo svojom programe NA ROVINU vyspovedal Dag Daniš. Pozoroval som, ako Daniš viackrát len sucho prehĺtal a opakovaním otázok sa snažil porozumieť Čarnogurského odpovediam. Chápem, že pre mnohých sú názory Jána Čarnogurského zvláštne a niekedy až paradoxné. Vychádzajú však z jeho života a je mi sympatické, že sa ani s odstupom mnohých rokov nemenia. To neznamená, že sa so všetkými aj stotožňujem.

Prvá vec, ktorá Danišovi vyrazila dych, bola Čarnogurského podpora Jalala Suleimaniho v župných voľbách v Bratislave. Človek, ktorého komunisti 20 rokov prenasledovali, spoločensky a pracovne ho znemožňovali, dokonca niekoľkokrát skončil vo väzení, sa rozhodol podporiť podpredsedu KSS. Na prvý pohľad paradox, možno demencia. Ale vysvetlenie tejto pohnútky bolo logické. Pre Čarnogurského je Jalal Suleimani spolubojovníkom v kampaniach proti NATO a počas niekoľkých rokov spolupráce sa uistil v tom, že Jalal je čestný a spravodlivý človek. Z toho dôvodu je ochotný ho podporiť. To, že Jalal je komunista, Čarnogurskému nevadí, pretože svoj boj s komunizmom skončil víťazne v r. 1989.

Ján Čarnogurský sa netají tým, že je rusofil a má negatívny vzťah k NATO a politike USA. Je proti zriadeniu základní na území Slovenska a je presvedčený o tom, že NATO sa snaží vyvolať vojenský konflikt s Ruskom. Bol by rád, ak by sme s NATO vystúpili, aj keď si je vedomý toho, že je to skoro nemožné. Svoju názorovú orientáciu neváha podporiť vyjadreniami slovenských extrémistov. Pre Čarnogurského je Kotleba  jediný ústavný politik, ktorý je schopný držať sľuby ohľadom odmietnutia základní NATO. Nezaujíma ho, či je problémový politik.

Tak, ako ho aj nezaujíma pozadie Slovenských brancov. Je presvedčený o tom, že ich existencia je pre Slovensko prínosom, pretože ak by došlo k nejakej kríze, oni by mohli zasiahnuť. Označiť ich za extrémistov sa nedá a vo vhodnom čase by mali nahradiť neschopnú slovenskú armádu. 

  • Slovenskí Branci alebo Slovenskí branci (skratka: SB) je militantne orientovaná skupina založená v roku 2012 ako neregistrovaný telesno-branný klub, pôsobiaci na Slovensku. Prezentuje sa ako názorovo a ideologicky neutrálna branná organizácia, s akcentovaním „pronárodnej orientácie“,zároveň proklamujúc odmietanie nacizmu a fašizmu a nádväznosť na ruské vojensko-vlastenecké oddiely a telovýchovný spolok Sokol. (Wikipedia)

Ján Čarnogurský je svojský človek. Svojimi postojmi však vytýčil istú hranicu, cez ktorú by sa už ísť nemalo. Jeho machiavelizmus, teda politický boj v mene vyššieho cieľa s použitím akýchkoľvek prostriedkov, teda aj väzieb, sa dá jednoducho pomenovať ako zásada:  “účel svätí prostriedky.” Preto je možné aj tak “zvrátené” spojenie rusofilstva, odporu proti NATO a USA, s komunistami a krajnou extrémnou pravicou. Na Slovensko je to už naozaj mimoriadne pikantný guláš.

Tak nalejme si čistého vína. Problém s islamom v krajinách V4.

17.07.2018

Majú krajiny V4 problém s islamom? Alebo inak. Predstavuje moslimská komunita žijúca v krajinách V4, tzn. v Maďarsku, v Poľsku, v Čechách a na Slovensku hrozbu a bezpečnostné riziko? V Maďarsku viac »

Tak nalejme si čistého vína. Náboženská a etická orientácia moslimských utečencov v Grazi

15.07.2018

Napriek tomu, že súčasná spoločenská situácia na Slovensku dočasne prekrýva celoeurópsky problém s migráciou, bolo by naivné si myslieť, že sme od nej izolovaní. Je úplne jedno, či v viac »

Mešita na Pohode. Je to v pohode?

07.07.2018

Môj dobrý známy je Turek. Samozrejme, aj muslim. Nie však taký, akých by sme sa mali a chceli báť. Rád si vypije, s vernosťou si veľmi hlavu netrápi a ani cudzou manželkou nepohrdne. Dalo viac »

Sýria nepokoje Dará vláda vlajka povstalci odchod

Nálety Asada a Ruska na oblasť Dará v Sýrii zabili 26 civilistov

20.07.2018 23:19

Skoro polovicu z obetí tvoria deti.

Masaker v rabínskej škole

Dvaja mladí Briti chystali masovú vraždu na svojej škole. Dostali dlhoročné tresty

20.07.2018 22:56

Thomas Wyllie a Alex Bolland sa inšpirovali masovou vraždou, ktorú na strednej škole v Columbine v americkom štáte Colorado spáchali v roku 1999 Dylan Klebold a Eric Harris.

trump

Trump má na krku ďalší šteklivý škandál - s modelkou z Playboya

20.07.2018 21:23

Karen McDougalová tvrdí, že s terajším americkým prezidentom prežila v roku 2016 románik v čase, keď jeho žena Melania porodila ich syna Barrona.

bezdomovec jaroslav

Bezdomovectvo budú Maďari trestať, Orbán uvalil za napomahánie migrantom vysokú daň

20.07.2018 21:04, aktualizované: 21:30

Podľa opozície politika Fideszu je o šírení strachu a nenávisti. Trestanie bezdomovcov označil Bence Tordai za nekresťanské.

hermes

„Človek zhromaždil všetku múdrosť svojich predchodcov a pozrite sa, aký je hlúpy!“ Marcus Tullius Cicero

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 32000x
Priemerná čítanosť článkov: 1600x

Autor blogu

Kategórie