Pod pojmom psychická manipulácia rozumieme snahu ovládať myslenie druhej osoby či viacerých osôb. Manipulátor sa snaží vnútiť cieľovej osobe myšlienky, názory či správanie, ktoré nie sú obeti vlastné a ktoré by dobrovoľne neprijala. Získava výhodu voči nej bez toho, aby mala voľbu, či mu vyhovie, alebo nie. Obeť si často ani neuvedomuje, že je manipulovaná.
Pri manipulácii využíva manipulátor dobromyseľnosť, naivitu, neistotu, nevedomosti, slušnosť, strach a ďalšie skôr pozitívne než negatívne city a vlastnosti iných osôb s cieľom realizovať svoje vlastné, väčšinou utajené a skryté zámery, ciele a plány. Zo strany manipulátora ide o zneužitie prevahy (týkajúcej sa druhu, množstva či prístupu k informáciám, inteligencie, verbálnej zdatnosti a výrečnosti, momentálnych okolností či situácie, rôznych osvojených psychotechník, metód a ciest) na ovplyvňovanie rozhodnutí iných jedincov vo vlastný prospech. Problém psychickej manipulácie je v tom, že berie človeku právo na slobodné rozhodnutie. (Rodina a škola).
Veľmi nerád by som bol teraz označený inými za konšpirátora či „tupca“, ktorý sa vo svojej nevedomosti či dokonca hlúposti postavil celosvetovej snahe boja proti Vírusu. Veď ja tiež viem, že národ sa zomkol (nielen náš) a dobrovoľne na seba prevzal obmedzenia vyplývajúce z tohto neľútostného boja. Obmedzenia, ktoré sme tu nemali od vojny či od ranných začiatkov totality.
Neviem sa však stotožniť s davovou psychózou sprevádzajúcou tento Boj, chýba mi logika v niektorých opatreniach a predovšetkých s úžasom vnímam náhlu stratu pamäti národa na niečo, čo bolo roky súčasťou nášho života vo všetkých, aj tých tragických formách – na Chrípku.
V tomto čase sa pochybnosti o zmysle týchto Opatrení pomaly posudzujú ako vlastizrada či teroristický čin, pohyb niektorých indivíduí na verejnosti býva sociálnymi sieťami a médiami prirovnávaný k zločinu všeobecného ohrozenia a volá sa po prísnych trestoch.
Odporúčania obmedziť sociálne kontakty a radšej ostať doma sa postupne menia na príkazy vynutiteľné finančnými pokutami či dokonca hrozbami väzením.
Uzavreli sa štátne hranice, bola povolaná armáda, spoločenský a kultúrny život sa skončil. Nikto nevie dokedy, ale keď sa ľudia neuvedomia, sprísnime pravidlá. A vzniká tiež nová kasta tzv. ochrancov štátu – elitní bojovníci z domu od počítača proti všetkým, ktorí napr: nenosia rúška, boli si nakúpiť, pohybujú sa voľne po vonku, športujú, žijú.
Ako keby sa ustanovilo nové celourópske Ministerstvo pravdy s jeho všadeprítomnou myšlienkovou políciou. Dovolil som si teraz zacitovať z románu 1984 od Georga Orwella.
Aby som sa však vrátil k tomu, čo nás desiatky rokov nerozptyľovalo a brali sme to ako súčasť nášho života.
CHRÍPKA
Slovensko: priemerne 1503 úmrtí ročne (3%) a 816 v období chrípkovej epidémie sú pripísateľné chrípke
Česká republika: priemerne 2661 (2,17%) úmrtí ročne a 1125 v období chrípkovej epidémie sú pripísateľné chrípke
Rizikové skupiny
• Tehotné
• Obézni
• Osoby nad 60 rokov veku, deti do 2 rokov
• Osoby chronicky choré ( DM, KVCh, CHOCHP, imunosupresívni
pacienti,…)
• Osoby pracovne exponované väčšiemu hromadeniu osôb –
zdravotníci, MHD, pošty, obchody, školy
Možnosti prevencie
• Zdravý spôsob života
• Zvýšený prísun vitamínov v predsezónnom a sezónnom období
• Vyhýbanie sa priestorom s nahromadením sa osôb (kiná, divadlá, koncerty,
hromadná doprava, obchody,…..
• Vetranie
• Umývanie rúk
• Osobná hygiena (pri smrkaní, kýchaní, kašľaní,….)
Každoročne sa chrípkou na Slovensku nakazia desiatky tisíc ľudí a stovky aj zomrú.
Som si vedomý rizík, ktoré so sebou prinášajú rôzne vírusové ochorenia. Viem, aká je dôležitá prevencia a ktoré skupiny obyvateľstva sú najohrozenejšie. Obávam sa však toho, že viac ako Vírus ma ohrozuje strata občianskych slobôd, nástup totality a vymývanie mozgov spoluobčanov.
Celá debata | RSS tejto debaty